HAMILTON A CÂȘTIGAT ÎN CHINA CU O STRATEGIE CU DOUĂ OPRIRI:

14 aprilie 2015

Shanghai, 12 aprilie, 2015 – Plecat din pole-position, Lewis Hamilton și-a trecut în cont a doua victorie din acest sezon la Shanghai, fiind pilotul cu cele mai multe victorii, patru în total, în Marele Premiu al Chinei. Primii 4 piloți au ales o strategie similară, cu două opriri (soft-soft-medium), iar Hamilton a stabilit cel mai bun timp pe tur cu pneurile de compozitie soft.

Strategia soft-medium-medium a fost folosită de piloții din spatele lor, dar au fost și piloți care au optat pentru o strategie cu trei opriri cum a fost Sergio Perez (Force India) sau o strategie soft-medium-soft pentru Fernando Alonso și cei doi piloți ai echipei Manor.

Cursa a fost o luptă strategică între echipele Mercedes și Ferrari, cei de la Mercedes având un avantaj mai mare cu pneurile de compoziție medium. Piloții Ferrari au avut performanțe bune cu pneurile soft și lupta a fost strânsă până la final.

Temperatura asfaltului a scăzut gradual spre finalul cursei, ceea ce a făcut și mai greu de prezis care va fi strategia pentru ultima parte și cum se vor comporta pneurile în aceste condiții.

Cursa s-a terminat în spatele mașinii de siguranță, care a ieșit pe circuit cu mai puțin de trei tururi înainte de final. Ținând cont că pneurile au rezistat tuturor solicitărilor de la Shanghai, cu siguranță că lupta pentru poziții s-ar fi dat până în ultimele viraje.

Următoarea etapă este programată pe circuitul din Bahrein, chiar weekendul viitor, Pirelli nominalizând și pentru această etapă pneurile P Zero Alb medium și P Zero Galben soft.

“A fost destul de greu de prevăzut care vor fi strategiile finale, ținând cont că temperatura asfaltului a scăzut permanent. Piloții din top patru au avut o strategie similară și au încercat să controleze totul de la start la sosire. Din punctul de vedere al performanțeor, pneurile s-au comportat chiar mai bine decât ne așteptam”, a spus Paul Hembery, directorul Pirelli Motorsport.

Momentul adevărului
Am prezis că o strategie cu două opriri este cea mai probabilă în Marele Premiu al Chinei și așa s-a întâmplat. Am prevăzut că se va începe pe soft, se va schimba pe soft în turul 12 și apoi pe medium în turul 27. Strategia lui Hamilton a fost: start pe soft, schimb pe soft în turul 14 și apoi pe medium în turul 33.

Toate drepturile rezervate - LA TROMPETTE COMMUNICATION S.R.L.